dsc 0312W niedzielę 26 września 2021 r. gościliśmy w Żelechlinku pszczelarzy z całego województwa. To wszystko za sprawą wspólnej inicjatywy, jaka samorząd Gminy Żelechlinek podjął z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Łodzi. Postanowiono, że skoro wszyscy tęsknimy za „Miodobraniem” warto uczcić trud pracy pszczelarza przy okazji uroczystego oddania do użytku terenu rekreacyjnego w centrum Żelechlinka. „Pszczeli Raj” czy też może „Pszczeli Zakątek” to miejsce przyjazne pszczołom. Różnorodność roślin, ścieżki dydaktyczne i wreszcie domek do apiterapii z czterema rodzinami pszczelimi to ogromny powód do dumy. Piękna przestrzeń parkowa podkreśliła naturalne walory gminy, w tym ciek Żelechlinianki wraz z lasem olchowym. Zadanie zostało wykonane przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego z zakresu ochrony przyrody.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Żelechlinku, która koncelebrowali ks. Proboszcz Marek Kania oraz Kapelan Pszczelarzy Diecezji Łódzkiej ks. Wiesław Kamiński. Na uroczystość przybyły liczne poczty sztandarowe, a w ich obecności złożyła ślubowanie jedna z pszczelarek wchodząca w szeregi bartników. Po przemaszerowaniu na teren rekreacyjny Wójt Gminy Bogdan Kaczmarek poprosił ks. Proboszcza o udzielenie błogosławieństwa, tak aby było to miejsce miłego i bezpiecznego wypoczynku dla całej społeczności gminnej. Później przyszedł czas na wystąpienia gości, a wśród nich Prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi Joanny Sadowskiej, Wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego Stanisława Ból, Posła na Sejm RP Darka Klimczaka, Członka Zarządu Województwa Łódzkiego Andrzeja Górczyńskiego. Wielu pszczelarzom nadano odznaczenia i wręczono dyplomy. Również Wójt Gminy Żelechlinek otrzymał z rąk Prezesa Związku Pszczelarzy w Łodzi dyplom z podziękowaniami za krzewienie pszczelarstwa.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żelechlinku wykonali rytmiczny taniec, a następie przedstawili scenkę o owadach żyjących na łące, ich roli i wzajemnej zależności. Występ spotkał się z gromkimi brawami. Następnie swoje umiejętności zaprezentowała grupa wokalna działająca przy Gminnym Domu Kultury w Żelechlinku, wprowadzając uczestników imprezy w radosny i spontaniczny klimat.

Ważnym punktem uroczystości była zbiórka pieniędzy dla walczącej z chorobą SMA małą Zosią Bigos. Dziewczynka i jej rodzina walczą o życie. Tak jak sąsiednie gminy postanowiliśmy włączyć się w akcję pomocy dla Zosi, aby mogła skorzystać z bardzo kosztownej terapii genowej i cieszyć się życiem. To trudne do uwierzenia, ale potrzeba aż 9,5 mln zł . W ramach pomocy wspólnie z komitetem wspierającym Zosię zorganizowaliśmy licytację rzeczy i usług darowanych przez ludzi wrażliwych na cierpienie. Dodatkowo w kilku miejscach imprezy kwestowano na rzecz Zosi. Szczególną rolę odegrały tu Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Karolinowie. Przygotowując stoisko i kwestując na rzecz Zosi pokazały, co znaczy mieć serce. Dodatkowo dzięki sponsorom z naszej gminy mogliśmy zapewnić uczestnikom nieodpłatne atrakcje w postaci dmuchańców, przy których również kwestowano. Swoje stoisko z grillem, smalcem i ciastem , a także z fantami miał też komitet wspierający Zosię na czele z Panią Justyną Świderek. W efekcie udało się zebrać kwotę 23408,80 zł . To bardzo dużo, a jednocześnie tak niewiele. W imieniu rodziny Zosi DZIĘKUJEMY.

Wydaje się, że impreza była bardzo spontaniczna. W różnych jej punktach było wiele atrakcji. Były stoiska z produktami pszczelimi, były animacje dla dzieci, były dmyuchańce i wreszcie warsztaty pszczelarskie. Każdy kto tylko chciał, mógł się najeść do syta. Na koniec przygrywał zespół Dreszcze, przy muzyce którego można było miło spędzić czas. Dziękujemy wszystkim za obecność.

 • DSC_0282
 • DSC_0292
 • DSC_0312
 • DSC_0317
 • DSC_0326
 • DSC_0333
 • DSC_0341
 • DSC_0365
 • DSC_0369
 • DSC_0370
 • DSC_0381
 • DSC_0434
 • DSC_0438
 • DSC_0452